Postępowanie w chorobach pasożytniczych

Pełna koncepcja terapeutyczna stosowana w zakażeniu pasożytami jelitowymi

Vernikabon (ekstrakt z owocni orzecha włoskiego, wyciąg z ziela bylicy piołunu, wyciąg z nasion czarnuszki, ekstrakt z owoców róży, olejek goździkowy, olejek kminkowy i tymiankowy, kolendrowy, miętowy i cytrynowy, miód, woda)

Zalecane spożycie:
2 x dz. 2 łyżeczki. Przez 7 dni, następnie 7 dni przerwy i ponownie 7 dni kuracji (dzieci do 7 roku życia 2 x dz. 1 łyżeczka).

Alerbon (olej z nasion czarnuszki siewnej)

Zalecane spożycie:
3 x dz. po 1 kaps. przez 3 tygodnie – W przypadku nawracających zakażeń pasożytami np. u dzieci kuracja może być stosowana również profilaktycznie.

Zalecamy stosowanie powyższej kuracji osobom zainfekowanym pasożytami jelitowymi. W przypadku owsicy występującej u dzieci sugerujemy objecie kuracją także innych domowników.

Kuracja opisana powyżej prowadzi zarówno do eliminacji pasożytów jelitowych jak i poprawy trawienia z jednoczesnym łagodzeniem wzdęć i bólów brzucha. Ponadto surowce naturalne wykorzystane w preparatach działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo w obrębie przewodu pokarmowego. Wykazują także działanie przeciwalergiczne tyczy się to szczególnie oleju z czarnuszki siewnej.

W skład koncepcji terapeutycznej wchodzą dwa produkty: Vernikabon i Alerbon. Synergistyczne działanie poszczególnych składników tych dwóch preparatów powoduje, że ma on bardzo szerokie spektrum terapeutyczne. Działa na pierwotniaki takie jak np. lamblia jelitowa, dzięki zawartości ekstraktu z owocni orzecha włoskiego, ziela piołunu, olejku kminkowego, tymiankowego oraz czarnuszki siewnej. Wykorzystywana ona jest także w leczeniu obleńców, takich jak glista ludzka i owsik ludzki. Surowce szczególnie działające w tym kierunku to odwar i olej z nasion czarnuszki, owocnia orzecha włoskiego, olejek goździkowy, kminkowy i tymiankowy oraz ziele piołunu. Olej z czarnuszki zawierający tymochinon okazał się skuteczny w przypadku zakażenia przywrą Schistosoma mansoni. Działanie terapeutyczne w kierunku płazieńców to przede wszystkim leczenie tasiemczycy dzięki właściwościom oleju z czarnuszki siewnej, a także owocni orzecha włoskiego. Ważnym elementem terapii w kierunku większości pasożytów jelitowych jest duża zawartość w produkcie miodu pszczelego. Miód pszczeli stanowi składnik wielu tradycyjnych produktów zielarskich używanych w leczeniu lambliozy, glistnicy, owsicy i echinokokozy. Miód jest z reguły w preparatach przeciwpasożytniczych łączony z surowcami zielarskimi takimi jak: owocnia i liście orzecha włoskiego, olejek miętowy, tymiankowy oraz bylicę piołun. W Indiach preparaty ziołowe zawierające miód i surowce roślinne zalecane są nawet w leczeniu malarii. Dlatego syrop Vernikabon nie zawiera cukru a jedynie miód pszczeli.

Działanie terapeutyczne surowców naturalnych nie ogranicza się do pasożytów jelitowych. Większość użytych w koncepcji terapeutycznej ziół ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne (owocnia orzecha włoskiego i olejki: kolendrowy, kminkowy, tymiankowy).

Dodatkowo zioła działają rozkurczowo i wiatropędnie (ziele bylicy piołun, olejek kminkowy, olejek kolendrowy, olejek miętowy). Poprawiają także trawienie (owocnia orzecha włoskiego, ziele bylicy piołun, olej z nasion czarnuszki, olejek kminkowy, olejek kolendrowy, olejek miętowy). Dopełnia to prozdrowotnego działania koncepcji terapeutycznej, gdyż poza eliminacją pasożytów jelitowych wymienione surowce łagodzą bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia trawienia, które są konsekwencją zakażenia pasożytami jelitowymi.

Alerbon zawierający olej z czarnuszki siewnej ze względu na działanie przeciwhistaminowe i przeciwzapalne jest także skutecznym środkiem powodującym efekt łagodzenia alergii zarówno pokarmowych jak i wziewnych. Dopełnia to spektrum działania wyżej wymienionej koncepcji terapeutycznej.

Wnioski:

  • Istnieje wystarczająco dużo danych naukowych, które dowodzą tego, że zioła są skuteczną alternatywą leków syntetycznych w zakażeniu pasożytami jelitowymi.
  • Dużą rolę w skuteczności terapii odgrywa właściwe zestawienie surowców zielarskich użytych do kuracji. Powinno ono zawierać surowce działające wielokierunkowo. Poza efektem przeciwpasożytniczym recepta ziołowa powinna zawierać rośliny o własnościach poprawiających trawienie, działających rozkurczowo na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego. Efektem działania ziół powinno być łagodzenie wzdęć, bólów brzucha oraz poprawa perystaltyki. Dodatkowym efektem terapii może być łagodzenie objawów alergii, zwłaszcza kataru alergicznego, ale także astmy (zwłaszcza u dzieci) oraz alergii pokarmowej.
  • Istotnym elementem kuracji przeciwpasożytniczej jest użycie w niej czarnuszki siewnej. Olej z nasion tej rośliny znajdujący się w Alerbonie wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne.
  • Zioła mogą być stosowane w sposób cykliczny. Ma to znaczenie praktyczne, ponieważ zakażenia pasożytami jelitowymi są częste u dzieci przedszkolnych, które zakażają się od siebie nawzajem.